Phelps a Bolt uhranuli v Pekingu svět, zbrojí na Londýn

Martin Jůzek
17:15 | 29.12.2008
Martin Jůzek
spo4

Olympijské hry, to je vždy událost číslo jedna. V roce 2008 tomu nebylo jinak. Nejznámější sportovní klání na světě bylo ale letos hodně specifické.

Po osmadvaceti letech se tradiční symbol - pět kruhů - opět objevil v komunistické zemi. V roce 1980 byla olympiáda v Moskvě mnohými západními zeměmi bojkotována, v Pekingu se ale nic takového neopakovalo.

Možná někteří o tom uvažovali, ale nakonec se nechali zlákat. Čím? Pompou, s níž se asijská země vrhla do pořádání olympiády. Do čínské metropole dorazila řada světových politiků i celebrit. Nechyběl tam ani prezident Spojených států George W. Bush.

Co psali o olympiádě blogeři na Aktuálně.cz

Názor blogerů
Bylo správné nechat Čínu pořádat OH?
Ministr Liška: Čína dostala OH za sliby, které neplní
Blog kanoisty Vavřince Hradilka z Pekingu

A právě ten mohl být u začátku senzační jízdy Michaela Phelpse. Muže, jehož olympijským příběhem žil v srpnu celý svět.

Čtěte více:
Phelps to dokázal. Získal osmé zlato a přepsal historii
Je fenomén Phelps normální člověk? Odpověď zní: Ne

Americký plavec už před olympiádou vyhlásil smělý plán: Získat osm zlatých medailí. V Aténách se mu to před čtyřmi roky nepodařilo, když mu nejcennější kov ve dvou z osmi závodů unikl. Teď se ale tušilo, že třiadvacetiletý sportovec dosáhne na víc.

Rodák z Baltimoru měl o motivaci postaráno i po finanční stránce. Za jeho maximální úspěch mu sponzor slíbil navíc milion dolarů, což jsou v bazénu dost slušné peníze. 

Phelpse zachránil Lezak i dohmat

FotogalerieMichael Phelps vstoupil mezi legendy. Podívejte se

V architektonickém skvostu, jakým je Vodní kostka, se měly překonávat hranice plaveckých možností. A také, že se překonávaly.

Mise Phelpse začala v neděli 10. srpna a Američan ji odstartoval ve velkém stylu. Kromě zlata v polohovém závodě na 400 metrů dohmátl také ve světovém rekordu. Následovala první štafeta, kde svého krajana zachránil Jason Lezak. Poprvé, ne naposledy.

Až do sedmého finále to potom vypadalo dost jasně. Jenže pak to přišlo. Podvod, zlobila se na Američana výprava ze Srbska. Co se událo? V boji o medaile při stometrovém motýlku dohmátl Phelps i Milorad Čavič na pohled stejně.

Dlouho byl ve vedení Srb, Phelps měl ovšem razantnější dohmat a přes protest porazil svého soupeře údajně o jednu setinu vteřiny. Plavecký svět se mohl radovat: Vždyť někdo překonal legendárního Marka Spitze a jeho sedm zlatých z Mnichova.

Čtěte dále:
Famózní Phelps: Nic není nemožné. A rozplakal se
Nové snímky dokazují Phelpsův triumf ve sporném finále

A poslední osmá zlatá? Opět ve štafetě, která zprvu vypadala ztraceně. Jenže zabral a pak znovu finišoval Lezak. Olympijská historie viděla famózní představení a sám hlavní aktér se z toho dlouho nemohl vzpamatovat.

"První věc, kterou teď chci udělat, je obejmout moji matku. Všehovšudy jsem ji tady viděl tak třicet vteřin," řekl krátce po svém triumfu. Spojené státy nakonec získaly 36 zlatých medailí. Nebýt jeho, bylo by jich mnohem méně.

Na dráze řádil odpočívající Bolt 

Osudové osmičky

 • Phelps už před olympiádou vyhlásil smělý plán: Získat osm zlatých medailí. V Aténách 2004 se mu to nepodařilo, když mu nejcennější kov ve dvou z osmi závodů unikl.
 • V Pekingu uspěl: díky štěstí i díky krajanu Lezakovi.

Po plavání se stěžejní olympijský program přesunul na hlavní stadion, do "Ptačího hnízda". České fanoušky pobláznila oštěpařka Barbora Špotáková, nicméně rekordy se přepisovaly na dráze.

Hlavní postavou byl Usain Bolt. Od rozběhů nejkratšího sprintu postupoval s jistotou, naopak ještě před finále mu ubyl jeden soupeř - Tyson Gay mezi nejlepší osmičku nepostoupil. Finále tak mělo být jamajským soubojem.

Asafa Powell ovšem odpadl a jeho světový rekord mu sebral právě Bolt. Byl to běh, na který se ale jen tak nezapomíná.

Čtěte také: Sprinter Bolt vyklusal ke světovému rekordu 9,69 s!

Těžko říct, jakého času mohl teď už dvaadvacetiletý chlapík s pověstným úsměvem dosáhnout, kdyby nezpomalil. Když se blížil do cíle, bylo mu jasné, že jej nikdo nepřekoná. A tak poslední metry vyklusal...

Byl z toho čas 9,69 vteřiny. "Přijel jsem sem pouze vyhrát. To byl můj cíl," vysvětloval, proč tak zvolnil. Nebo že by se zhlédl v Jeleně Isinbajevové, tyčkařce, která rekordy překonává po centimetrech?

Usain Bolt

Usain Boltvětší obrázekAutor: Reuters

Podle jeho trenéra mohl zaběhnout těžko uvěřitelný čas 9,52 sekundy. Bolt o čtyři dny později ukázal světu, že má formu jako hrom. Vyhrál i svou "původní" disciplínu, tedy sprint na dvě stě metrů, a znovu ve světovém rekordu (19,30 s).

Čtěte více: Král sprinterů Bolt: Kdyby nezpomalil, zaběhl by 9,52

Vše korunoval ve štafetě, kdy v závodě na 4x100 metrů opět získal zlato. Přesto došlo k jedné kontroverzi. Šéf Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge ho kritizoval za nedostatečnou úctu k soupeřům.

Za čtyři roky uspořádá letní olympijské hry Londýn. A bude to stát za to: Jak Phelps, tak i Bolt nekončí. Plavec pár dní po svém absolutním triumfu hovořil o tom, že se možná začne věnovat ještě více disciplínám.

Atletické fanoušky proto může trochu mrzet, že neexistují závody například na 150 metrů. Ve srovnání s množstvím hodně podobných bazénových soutěží by si Bolt a jiní zasloužili, aby mohli také více vyhrávat.


 
 
 

Diskuse: Na olympiádě padaly rekordy, Peking bořil staré mýty

Číst vše

Celkem 4 příspěvky,
poslední 02. 01. 2009 15:42

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Co jste četli v roce 2008?

Obrazový nekrolog

Úmrtí
 

Ročenka 2008

   
   
   

  1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.