Češi dál vládnou oštěpu. Špotáková má rekord a chce víc

Ondřej Roubínek
16:00 | 10.12.2008
Ondřej Roubínek
spo8

Česká republika zůstává i po odchodu fenomenálního Jana Železného oštěpařskou velmocí: na světovém trůnu se pevně usadila Barbora Špotáková.

Po zisku titulu mistryně světa v roce 2007 dostoupala o rok později na absolutní vrchol.

V Pekingu se stala ve fantastickém závodě olympijskou vítězkou a životní sezonu korunovala na atletickém finále ve Stuttgartu, kde překonala velehodem 72,28 metru světový rekord.

Jako třešinka na dortu pak působí ocenění Mezinárodní atletické federace, která její hod vyhlásila za Výkon roku.

Čtěte více:
Špotáková v šoku. Je to skvělá kopie Jana Železného
Špotáková hodila světový rekord! Měří 72,28 metru

Díky světovému maximu Špotákové Češi absolutně ovládli oštěpařské rekordní tabulky. Velký vzor sedmadvacetileté atletky Jan Železný totiž kraluje historickým tabulkám i dlouho po konci své kariéry.

Bájný Železný

Legendární oštěpař poprvé překonal světový rekord už v roce 1987, kdy v Nitře dopadl jeho oštěp na značku 87,66 metru.

Barbora Špotáková

Oštěpařka Barbora Špotáková zapsala sebe i Českou republiku do rekordních tabulek. Ve Stuttgartu hodila nejdál v historii.větší obrázekZdroj: Reuters

O šest let později vylepšil světové maximum hned dvakrát, ale zatím nesmazatelný zápis do historie přišel v německé Jeně roku 1996.

Nenápadný mítink nazvaný Olympijský den nadlouho zahýbal světovou atletikou. Jan Železný na druhý pokus překonal dvaadevadesát metrů, ale to zdaleka nebylo všechno: tehdy devětadvacetiletý oštěpař si dal na třetí pokus delší rozběh a jeho náčiní se zapíchlo až ve vzdálenosti 98,48 metrů!

Vlastní nejlepší výkon překonal Železný o neuvěřitelných 282 centimetrů. A věřil, že může jít ještě dál - za bájnou stometrovou hranici.

Ta mu ale nakonec zůstala zapovězena; ovšem stejně jako všem jeho následovníkům. Ti totiž daleko zaostávají i za světovým rekordem a nevypadá to, že by se historické maximum v nejbližší době otřáslo.

Osudové osmičky

 • Zlato Špotákové se zrodilo z užšího olympijského finále, v němž tři závěrečné pokusy házelo osm oštěpařek.
 • Před dvěma lety si Špotáková výkonem 64,30 metrů zajistila vítězství v závěrečném závodě Zlaté ligy. O osm centimetrů tenkrát porazila Němku Neriusovou, která ji před tím zdolala na mistrovství Evropy.

Kde je hranice ženských možností?

Příběh Barbory Špotákové je se Železným v lecčems podobný a sama olympijská vítězka přiznává, že legenda světového sportu je pro ni velkou inspirací.

"Jan je technicky naprosto skvělý, takže jsem studovala záznamy jeho závodů a to, jak po odhodu pokračuje v pohybu za oštěpem," popisuje. A právě tento pohyb ji oštěpařskému fenoménu na mítinku ve Stuttgartu hodně přiblížil.

Čtěte více: Fantastická Špotáková! Češi vezou z Pekingu další zlato

Svůj dosavadní osobní i český rekord z OH v Pekingu zlepšila Špotáková o 86 centimetrů, staré světové maximum Kubánky Menendezové pak o více než půl metru (o 58 cm).

"Letos poprvé jsem to trefila opravdu skvěle," radovala se tehdy Špotáková.

Železný v Jeně dosáhl absolutního maxima, kterému se pak už nedokázal přiblížit. To bývalá sedmibojařka na nepřekonatelnou metu ještě rozhodně nedosáhla.

"Můj světový rekord není tak nepřekonatelná hranice jako 98,48 metrů v mužském oštěpu," myslí si Špotáková. "Myslím, že takových 75 metrů se dá hodit," věří oštěpařka.

Podívejte se na rekordní hod Barbory Špotákové:


 
 
 

Diskuse: Češi dál vládnou oštěpu. Špotáková má rekord a chce víc

Co jste četli v roce 2008?

Obrazový nekrolog

Úmrtí
 

Ročenka 2008

   
   
   

  1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.