Český fotbal a jeho revoluce: Košťál a spol. končí

Jiří Šidliák
11:45 | 1.1.2009
Jiří Šidliák
spo2
 • Vlastimil Košťál už se na reprezentační lavičce neobjevuje. A s novým rokem v českém fotbale končí úplně.
 

Praha - Bude se v českém fotbale konat revoluce? Je to dost pravděpodobné. Všichni bez výjimky vědí, že jeho vedení nepracuje tak, jak by mělo.

Zatímco jinde ve světě se nejpopulárnější kolektivní sport neustále rozvíjí, v Čechách jako by se zastavil čas.

Už v roce 2009 by mělo dojít k radikální změně.

Do křesla předsedy ČMFS má podle přání většiny okresních fotbalových svazů i zástupců klubů výkonnostního fotbalu usednout Ivan Hašek. Muž, který se současným bossům Mokrému a Košťálovi postavil už při minulých volbách před třemi lety.

Osudové osmičky

 • Košťál stanovil jako cíl pro české fotbalisty na evropském šampionátu postup mezi nejlepších osm. Když se ho nepodařilo naplnit, oznámil, že skončí ve funkci manažera reprezentace.
 • Valná hromada svazu by měla znamenat i jeho konec ve vedení českého fotbalu. Dále prý Košťál hodlá podnikat v oblasti realit.

Čtěte také: Exkluzivně: Hašek dostal nabídku vést český fotbal

I tenkrát se po rozsáhlé korupční aféře hovořilo o velkých změnách, nakonec ale došlo pouze k výměnám židlí mezi "bafuňáři".

Tehdejší místopředseda Pavel Mokrý se po dohodě s dalším kandidátem na šéfa svazu stal při třetí volbě předsedou ČMFS, Vlastimil Košťál se z řadového člena výkonného výboru zase posunul na post místopředsedy.

Čtěte také: Hašek v čele fotbalu? Na 95 %, říká Kučera on-line

Zároveň mu zůstala také funkce manažera české reprezentace a nebylo pochyb o tom, kdo vlastně tuzemský fotbal řídí.

Poražený Hašek se mezitím "uklidil" do Dubaje, kde úspěšně trénuje místní klub Al Ahlí.

Ivan Hašek v redakci Aktuálně.cz

O post předsedy by měl znovu usilovat Ivan Hašek.větší obrázekAutor: bon

Dlouhou dobu vše fungovalo. Nebo to alespoň tak vypadalo navenek. Postupem času ale došlo ke zlomu.

Raději jen jednu hromadu

Odpor na nejnižších stupních fotbalového hnutí sílil, až se nadpoloviční většina okresních svazů rozhodla k radikálnímu kroku. Na začátku září předali jejich zástupci předsedovi Mokrému petici, kde žádali svolání volební valné hromady už na jaro příštího roku.

Část funkcionářů volala dokonce po dvou schůzích, kdy první by se měla uskutečnit v lednu či únoru a mělo by se na ní "proprat špinavé prádlo". Klíčová by byla hlavně zpráva o hospodaření svazu, které podle kritiků není příliš průhledné.

Na druhé valné hromadě v červnu 2009 by se pak "pouze" zvolilo nové vedení ČMFS.

Užší vedení fotbalového svazu je ale jiného názoru. Podle něj stačí udělat jednu schůzi. Její konání bylo naplánováno na 27. června. Možná půjde opravdu o významné datum pro český fotbal.

Čtěte také: Rozhodnuto. Nová fotbalová vláda bude v červnu

Za půl roku se ovšem ještě může stát mnohé. Zatím není ani jasné, jestli Ivan Hašek, kterého si do čela ČMFS většina lidí přeje a vidí v něm spasitele, bude vůbec znovu kandidovat.

Jaroslav Vacek

Ne každý bude chtít své místo jen tak opustit.větší obrázekAutoři: tom, Aktuálně

Své si zažil už v roce 2005 a po třech prohraných volbách odešel hodně znechucen.

Kandidátů může být víc

Navíc se objevil i další kandidát. Předsedou fotbalového svazu by se rád stal majitel Viktorie Žižkov Luděk Vinš. Ohlásil to dokonce už veřejně.

Prý nevadí ani to, že v klubu působil už za dob "legendárního" Ivana Horníka. O jeho nekalých praktikách podle svých slov nic nevěděl a letos mu dokonce doporučil stadion pod televizní věží raději nenavštěvovat.

Zákulisní boj bude pokračovat i na dalších frontách. Vlastimil Košťál už potvrdil, že z osobních důvodů ve fotbale ke konci roku 2008 končí a bude se věnovat realitám, stále je tu však dostatek dalších lidí, kteří nebudou chtít atraktivní scénu jen tak opustit.

Čtěte více: Košťál v českém fotbale končí. Okamžitě a sám

Důvěryhodnost čelných představitelů ČMFS klesla u veřejnosti k bodu mrazu. Zlepšit image českého fotbalu tak může nejspíše jen kompletně nové vedení. Fanoušci v tom mají jasno, teď záleží, jestli jsou na to připraveni i samotní lidé uvnitř fotbalového hnutí.


 
 
 

Diskuse: Český fotbal a jeho revoluce: Košťál a spol. končí

Číst vše

Celkem 11 příspěvků,
poslední 02. 01. 2009 09:10

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Co jste četli v roce 2008?

Obrazový nekrolog

Úmrtí
 

Ročenka 2008

   
   
   

  1999 – 2023 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.