Jágr dal před NHL přednost Rusku. Oblékne národní dres

Jiří Šidliák
13:00 | 28.12.2008
Jiří Šidliák
spo1

Praha - Osmnáct let se Jaromír Jágr proháněl po kluzištích slavné NHL, v létě si ale řekl dost. A podepsal smlouvu v ruském Omsku.

Rázem se stal největší hvězdou nově vzniklé Kontinentální hokejové ligy, české fanoušky ale rozdělil na dva nesmiřitelné tábory.

Jedni jeho odchod do Ruska chápou a vítají hlavně skutečnost, že se díky angažmá v Omsku rozhodl i pro návrat do reprezentace.

Čtěte také: Jágr: Jsem fit a připraven, na mistrovství světa pojedu

Jaromír Jágr

V listopadu se po dlouhé době představil Jágr v národním dresu.větší obrázekAutor: Tomáš Adamec

Druhá část veřejnosti je ale zklamána. Vždyť Jágr mohl v následujících letech ještě více vylepšit své už tak skvělé statistiky. I tak mu ale zisk 1599 kanadských bodů stačí v historickém pořadí na devátou příčku.

Statistiky mohl mít "nesmrtelné"

Mezi Evropany je navíc úplně první. Mohl však ještě výrazně poskočit i v celkovém pořadí. Na svého "učitele" Maria Lemieuxe, který je sedmý, ztrácel 124 bodů, nereálná nebyla ani druhá příčka Marka Messiera.

Na tu patrně nejlepšímu českému hokejistovi všech dob scházelo 288 bodů.

Osudové osmičky

  • Přes neúčast Jágra byl o zahajovací zápasy NHL v Praze značný zájem. Jen za první dej předprodeje zmizelo z pokladen osm tisíc lístků.
  • Z pohledu českého fanouška má Jágrův odchod do Ruska především ten půvab, že bude k dispozici reprezentačnímu týmu pro mistrovství světa.

Společně s Jágrem se navíc po zisku druhého Stanley Cupu rozloučil s NHL také další "hrdina z Nagana" Dominik Hašek a sledovanost zámořské ligy v Čechách rapidně klesla.

Jedenáctinásobní mistři světa sice mají stále v Kanadě i USA dostatek jiných hokejistů, Eliáš, Havlát ani Hemský ale prestiže svých slavnější krajanů stále nedosahují.

Pražská NHL zůstala za očekáváním

Jágrova neúčast se také podepsala na říjnové přehlídce slavné NHL v Praze. Bez svého někdejšího kapitána nebyli Rangers takovým lákadlem, jak se předtím čekalo.

Na druhou stranu se díky Jaromíru Jágrovi daleko více začaly sledovat zápasy KHL. Výkony Omsku se navíc pohybují jako na houpačce a o to je to zajímavější.

Jaromír Jágr

NHL je minulostí, teď střílí góly v ruském Omsku.větší obrázekAutor: sid

Začátek sezony nezastihl tým ze Sibiře v dobré pohodě a špatný start odnesl vyhazovem ruský trenér Sergej Gersonskij a na jeho místo nastoupil Kanaďan Wayne Fleming.

Ani on to však v Omsku nemá jednoduché. Po jeho příchodu sice mužstvo šlapalo a vyšvihlo se až na čelo celé soutěže, v poslední době se však zase nedaří.

Situaci zkomplikovala také tragická smrt talentovaného Alexeje Čerepanova, který 13. října zkolaboval při utkání v Čechově a jeho srdce už se znovu k životu probudit nepodařilo.

Čtěte také:
Zesnulý Čerepanov vždy obdivoval Jágra. Od dětství
Čerepanov byl pohřben. Rozloučit se přišlo 60 000 lidí

Láká ho MS i olympiáda

S mladým hokejistou se přišlo rozloučit šedesát tisíc lidí, Jágr ale v té době zcela ztratil chuť do hokeje a úmrtí kamaráda ho velmi zasáhlo.

Alexej Čerepanov

Pro Čerepanova byl velkým vzorem. Jeho smrt Jágra hodně zasáhla.větší obrázekAutor: Zuzana Hronová

Přesto v té době bojoval s krajanem Markem o korunu nejlepšího muže kanadského bodování celé soutěže.

Při oslavách sta let českého hokeje pak v listopadu po téměř třech letech oblékl znovu i reprezentační dres a v jednou útoku s dlouholetým parťákem Martinem Strakou bavili diváky v O2 areně.

Trenérovi národního týmu Vladimíru Růžičkovi přislíbil i účast na světovém šampionátu ve Švýcarsku. Na mistrovství se objeví od vídeňského titulu v roce 2005 poprvé.

Reálně uvažuje také o startu na olympijských hrách ve Vancouveru 2010, i když mu v té době bude už 38 let.

Fanoušci národního týmu tak mohou jásat, čeští příznivci NHL jsou ale zklamaní. Bez Jágra to prostě není ono. Ať už ho rádi máte, nebo nemáte.


 
 
 

Diskuse: Jágr měnil dres. Dal sbohem NHL a začal reprezentovat

Číst vše

Celkem 3 příspěvky,
poslední 31. 12. 2008 15:32

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Co jste četli v roce 2008?

Obrazový nekrolog

Úmrtí
 

Ročenka 2008