Středa 24. 12. 2008
Sobota 14.12.2024 22.5°C
Praha - Fanoušci české fotbalové reprezentace v roce 2008 moc důvodů k radosti neměli. Ústup z dřívějších pozic naplno odhalil i evropský šampionát, který přinesl oslavu útočného fotbalu a zasloužený triumf Španělů.
Český konec na jinak nádherném šampionátu v Rakousku a Švýcarsku byl mimořádně krutý.
Měl také velmi hořkou a trapnou dohru.
Svěřenci trenéra Karla Brücknera už nějaký čas před mistrovstvím Evropy nevzbuzovali u soupeřů zdaleka takový respekt, jako v období kolem předchozího evropského šampionátu.
Čtěte také:
Slavná éra Brücknera končí neslavně. Úspěch nepřišel
Příčiny českého výbuchu? Chybující Čech a děravá obrana
Začal se budovat nový tým bez hvězd kalibru Pavla Nedvěda či Karla Poborského a kvůli vleklému zranění odehrál také celý loňský rok bez svého kapitána a klíčového muže sestavy Tomáše Rosického.
Přesto jela česká reprezentace do Rakouska a Švýcarska s vizitkou obhájce bronzových medailí a vítěze kvalifikační skupiny, v níž předstihla i silné Německo. A to rozhodně nebylo málo.
Navíc los jí přihrál relativně hratelnou skupinu s domácími Švýcary, Portugalskem a jedním z největších outsiderů před startem ME Tureckem.
Češi měli tu čest začít šampionát v Basileji jako vůbec první soubojem s domácím Švýcarskem.
Fotbalové krásy si však na beznadějně vyprodaném stadionu St. Jakob Park fanoušci moc neužili. Čechům hra v ofenzivě hodně skřípala a chyb se nevyvarovala ani v defenzivě. Jen díky skvělému výkonu Petra Čecha a slušné dávce štěstí udrželi favorité zápasu čisté konto.
Trenér Brückner navíc vytáhl z rukávu správného žolíka, když ve druhé půli poslal na trávník útočníka Václava Svěrkoše, jenž pohotovou ranou vystřelil šťastné vítězství 1:0.
Čtěte více: Svěrkoš hrdinou. Češi začali Euro výhrou, ale nezářili
Ve druhém utkání si mohl český celek dovolit i luxus porážky. Portugalce se jim v Ženevě dlouho dařilo eliminovat. Hra útoku s osamoceným hrotem Milanem Barošem už vypadala lépe než v úvodním duelu.
Hrdina zápasu se Švýcary. Útočník Václav Svěrkoš rozhodl zápas.větší obrázekAutoři: tom, Aktuálně
Nejlepším mužem v českém dresu byl jednoznačně křídelní záložník Libor Sionko, jenž zařídil jediný gól svého mužstva.
Čtěte více: Sionko nepředčil Ronalda: Česko - Portugalsko 1:3
Portugalci však vyhráli zcela zaslouženě 3:1 a i když se neukázali v nejlepší formě, Brücknerovu výběru jasně ukázali, že za absolutní špičkou zaostává.
K postupu ze skupiny Česku stačilo jediné - porazit Turecko. Zápas však skončil nezapomenutelným kolapsem. Češi ještě v 87. minutě drželi postupový stav 2:1, pak ale následovala hrozivá minela brankáře Čecha, dvě branky Nihata Kahveciho a vyřazení z mistrovství.
Čtěte více: Fotbalová tragédie. Nihat dvěma góly poslal Čechy domů
Přitom Češi většinu zápasu kontrolovali, místy zmatkujícího soupeře přehrávali a zásluhou Jaroslava Plašila a Jana Kollera vedli 2:0. V závěru však totálně vyhořeli a před rozjetými Turky často nestačili míče odkopávat na tribunu.
Turecké fanynky si užívali na Euru nečekanou radost.větší obrázekZdroj: Reuters
Bezprostředně po mistrovství potvrdil konec reprezentační kariéry nejlepší kanonýr národního týmu všech dob Jan Koller a také záložník Tomáš Galásek.
Stejné rozhodnutí si nerozmyslel ani trenér Brückner a i on u reprezentace skončil. Rozloučil se trochu nedůstojnou výměnou názorů s novináři na hodnotící tiskové konferenci.
Čtěte také: Košťál už nebude šéf. Za reprezentaci ale zodpovídá dál
Na ní oznámil konec ve funkci manažera národního týmu Vlastimil Košťál, který následně v tisku označil za hlavního viníka krachu Petra Čecha a jeho minelu v zápase s Turky.
Hlavní zprávou pro českého fanouška z ME bylo: Zapomeňte na Euro v Portugalsku, současná reprezentace na špičku nemá, účastí na šampionátu dosáhla stropu svých možností.
Vlastmil Košťál svalil vinu za neúspěch na Petra Čecha.větší obrázekAutor: bon
Pozitivnější zprávou byl fakt, že Evropě zase vládne útočný fotbal. Pryč jsou doby, kdy k titulu vedlo buldočí bránění a destruktivní hra Řeků. Ti skončili na mistrovství ještě hůře než Češi.
Od začátku šampionátu vládly týmy vyznávající útočné pojetí. Hlavně mužstva Nizozemska, Chorvatska, Španělska, Ruska a Portugalska nadchly i nezaujaté fanoušky svým herním projevem.
Turecko zase šokovalo Evropu nezměrnou bojovností a fantastickými obraty v posledních minutách, které kromě Čechů odnesli také Švýcaři a Chorvaté. S velkými obtížemi je zastavili až v semifinále tradičně kvalitní Němci.
Osudná chyba brankáře Petra Čecha, která poslala Čechy z Eura domů.větší obrázekAutoři: tom, Aktuálně
Ti se postavili ve finále Španělům, kteří si počínali na turnaji velmi suverénně a pod trenérem Aragonésem konečně zlomili prokletí velkých turnajů.
Španělé předvedli v plné kráse, jak má vypadat moderní fotbal - přesné přihrávky ve velké rychlosti od technicky skvěle vybavených hráčů, kteří táhnou za jeden provaz a neustále touží ohrozit soupeřovu branku a za jakýchkoliv okolností dát gól.
Triumf Aragonésova týmu však nijak výrazněji neotřásl fotbalovým trhem. Většina hráčů v čele s Fernandem Torresem či Davidem Villou už jela na šampionát coby opory těch nejsilnějších týmů na světě.
Diskuse: Ani zlato, ani medaile. Éru Brücknera ukončil kolaps
1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.