Z Beskyd až do Třeboně. Českem létá už 11 orlů skalních

prir2
 • Orel Jakub, letos jako první ochutnal svobodu.
 

Bartošovice/Beskydy - Až stovky kilometrů daleko zalétávají orli, které do volné přírody vypouštějí ochránci přírody v Beskydech. Orla skalního nedávno spatřil ornitolog Jan Ševčík poblíž Třeboně.

Pro autory projektu Návrat orla skalního do České republiky, jehož partnerem je i deník Aktuálně.cz, je to důkaz, že se dravcům u nás daří.

"Je to naprosto přirozený vývoj, kterému nemůžeme zabránit. Pokud se naše česká populace promíchá se slovenskou, bude to pro nás i orly úspěch. Nikdo po nich přece nemůže chtít, aby respektovali hranice," vysvětlil Petr Orel, šéf úspěšného a unikátního projektu.

Ten letos vstoupil už do třetího roku své existence. Byl rokem mnoha změn a novinek jak v projektu samotném, tak v životě mladých orlů v české přírodě.

Speciál: Projděte si články o orlech na Aktuálně.cz

Zima v Bartošovicích

Přestože s tím původně nikdo nepočítal, trávili loňskou zimu hned dva orli v zajetí v bartošovické Záchranné stanici pro volně žijící živočichy. Hanka a Evžen tu museli zůstat, protože jim jejich stav nedovolil návrat do přírody a zimu by pravděpodobně nepřežili.

orel

větší obrázekAutor: Petr Sznapka

Přečtěte si příběhy Hanky a Evžena

"Hanka teď je na tom dokonce ještě lépe, než když jsme ji loni v srpnu pouštěli poprvé. Byla tehdy ještě víc mládětem než dospělým orlem," řekl na začátku jara ornitolog Ota Závalský. I když s sebou první jarní den letos přinesl husté sněžení, Hanka neváhala a okamžitě vylétla z vypouštěcí voliéry.

Evžen ještě musel zůstat s lidmi a společně s novou generací orlů čekal na pravidelné srpnové vypouštění. V Bartošovicích letos vyrůstala jen tři mláďata přivezená ze slovenských hor, oproti předešlým rokům, kdy se tu starali o čtyři mladé dravce.

Osudové osmičky

 • ZOO v Liberci získala na jaře 2008 do svého chovu vzácného orla jestřábího. Sameček přicestoval za - do té doby osamělou samicí - z francouzkého Puy Du Fou.
 • Jde o nebývalý úspěch - orlů jestřábích je totiž ve světových zoologických zahradách umístěno jen osm kusů a kompletní páry mají jen tři z nich.

Poslední mládě zůstalo na Slovensku, ve vesnici Zázrivá na Malé Fatře. Na starosti ho tam měl slovenský ornitolog Metoděj Macek, společně s orlicí, kterou postihl stejný osud jako Dinu z Bartošovic.

Obě staré orlice našli ornitologové v lese zraněné, obě se ze svých zranění vyléčily. Ale jejich návrat do hor už není možný, a tak se z nich staly vynikající adoptivní matky. V Bartošovicích se Dina starala každých 24 hodin o jedno ze tří mláďat.

Orlů je letos pět

Týden před vypuštěním, na začátku srpna, se ve vypouštěcí voliéře sešlo netradičně pět orlů. Ornitologové přivezli Evžena, který se připojil k orlí čtveřici - Isabele, Charliemu, Jakubovi a orlici Kika.

"Evžen je ve výborné kondici, všechna nezdravá a špatná pera vyměnil za nová a je teď plně schopen návratu na svobodu," radoval se Petr Orel.

Čtěte více: Orlí posádka už čeká na start. Dva samci a dvě samičky

Kroužkování mladých orlů

Kroužkování orlího mláděte. Teprve dva měsíce starý orel má už mohutné pařáty. Brzy se stanou hlavním nástrojem k lovuvětší obrázekAutor: Enrico Gombala

Samice Kika, která vyrostla na Slovensku, neustále dokazovala svou průbojnost, kterou získala pod nepřetržitým dozorem své adoptivní matky na Slovensku. Projevil se také její věk, je totiž o dva týdny starší než ostatní letošní orli.

Před vypuštěním 8. srpna se ve voliéře zastavil přední světový odborník na radiotelemetrii ptáků Lubomír Peške, který orlům připevnil batůžky s vysílačkami.

I tady se ovšem vyskytla novinka. Orel Jakub, který byl vybrán jako nejsilnější z letošní generace, dostal satelitní vysílačku. Ta oproti klasickým rádiovým umožnila vědcům ho sledovat kdekoliv.

"Letos to zkoušíme poprvé, je poměrně složité zařídit všechno papírování," vysvětlil Petr Orel.

To, že je Jakub vhodným nositelem satelitní vysílačky, se ukázalo hned při vypuštění. Po otevření voliéry neváhal ani pět minut a jako první ji opustil.

Jako druhý se ven podíval Evžen, do kterého všichni ornitologové vkládali velké naděje. Kika vylétla jako třetí a zbývající Isabela a Charlie se ve voliéře zdrželi ještě do odpoledne.

Více zde: Noví orli už jsou venku, v Beskydech našli svobodu

Ve třetím roce projektu tedy na českém nebi létalo už 12 orlů skalních. Pro ornitology to byla skvělá bilance, protože počítali s až 50 procentní neúspěšností.

První zklamání

Dva týdny po vypuštění ale přišla špatná zpráva. Ornitologové našli v lese nedaleko vypouštěcí voliéry mrtvé tělo orlího samce Evžena.

"Přestože byl nejstarší, a v podstatě nejlépe vybavený pro život na svobodě, někde se stala chyba. V přírodě mohou i maličkosti hrát významnou roli," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz slovenský ornitolog Metoděj Macek.

Připomeňte si: Mrtvý orel, příroda jej definitivně odmítla

Na druhou stranu: ostatním orlů se dále dařilo skvěle. Nová generace se smísila s orly z předchozích dvou let a začali mezi sebou dokonce komunikovat. Mladí orli se úspěšně učili životu v přírodě a podnikali stále větší a větší výlety po Beskydech, ale i mimo ně.

Orlí mládě roztahuje křídla

Orlice Kika je nejstarší z letošních mláďat. V lesní voliéře roztahuje křídlavětší obrázekAutor: Enrico Gombala

Ornitologové také začali naplno využívat Jakubův satelit, který do projektu vnesl nové světlo. Satelitní firma ornitologům denně posílá e-mailem informace o Jakubových pohybech, zapracované do mapy.

Jakub se tak stal historicky prvním orlem v Česku, jehož toulky budou dokonale zmapovány, což je pro ornitology vědeckým, ale i praktickým přínosem.

Čtěte více: Orli se začínají toulat, mladého Jakuba hlídá satelit

Nyní tedy v Beskydech a jejich širokém okolí poletuje jedenáct orlů skalních, kteří jsou podle ornitologů ve výborné kondici. Projekt se tak může s úspěchem přenést do čtvrtého roku své existence.


 
 
 

Diskuse: Z Beskyd až do Třeboně. Českem létá už 11 orlů skalních

Číst vše

Celkem 12 příspěvků,
poslední 29. 01. 2009 23:05

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Co jste četli v roce 2008?

Obrazový nekrolog

Úmrtí
 

Ročenka 2008

   
   
   

  1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.