Oteplování dostalo lední medvědy na červený seznam

14:20 | 23.12.2008
Vanda Králová, Red ZAH
prir8
 • Lední medvědy ohrožuje tání ledu způsobené změnami klimatu a těžba ropy v místech, kde žijí
 

Washington - Do roku 2050 vymřou dvě třetiny ledních medvědů. Alespoň pokud se potvrdí odhadovaná míra tání ledu v Arktidě v důsledku globálního oteplování.

Vědci tvrdí, že na světě v současnosti žije na 25 tisíc ledních medvědů. Kromě Spojených států především v Kanadě, Rusku, Grónsku a Norsku.

Například Kanada ale uvádí, že jen mezi lety 1997 a 2004 klesla tamní populace ledních medvědů o pětinu.

Až do roku 2008 přitom tato polární šelma na seznamu ohrožených druhů vůbec nefigurovala. Když ji na něj USA letos v květnu zapsaly, zvedla se proti tomu velká vlna odporu. Protestovala Aljaška, původní obyvatelé Arktidy i ropné společnosti.

Lední medvěd - demonstrant

Amerika neuznává globální oteplování a nepodepsala Kjótský protokol. Ochrana ledních medvědů je ale prvním krůčkem ke změně.větší obrázekZdroj: Reuters

Proces zařazování medvěda ledního mezi chráněné živočichy začal peticí v roce 2005. Úředníci a experti pak míru jeho ohrožení rok zkoumali. Následovalo veřejné připomínkování a dodatečné studie.

Souvislosti: Lední medvěd se dostal na seznam ohrožených zvířat

Přelomový květen

V květnu roku 2008 americké ministerstvo vnitra na popud Úřadu pro rybolov a ochranu přírody rozhodlo, že lední medvěd mezi ohrožené druhy patří. A to - jako vůbec první živočišný druh ve Spojených státech - kvůli globálnímu oteplování.

"Obdrželi jsme od úřadu analýzu, která jasně a přesvědčivě dokládá ubývání ledních medvědů. Jak ubývá ledu, pokrývajícího oceán, ubývá i medvědů," vysvětlil americký ministr vnitra Dirk Kempthorne.

Čtěte také: V USA mění zákon o ohrožených druzích. Po 20 letech

Kritici prezidenta Bushe si rozhodnutí vysvětlují jako "tiché" uznání faktu, že globální oteplování existuje a "představuje problém". Ministerstvo ale zároveň odmítlo, že ohrožení ledních medvědů je argumentem pro omezení skleníkových plynů a přijetí Kjótského protokolu.

A co zapsání na seznam znamená?

Lední medvídek Vločka

Nejslavnějšími ledními medvědy světa jsou mláďata z berlínské zoo Knut a Vločka.větší obrázekAutor: Reuters

Při vydávání federálních povolení pro podnikatele, kteří budou chtít rozjet nový byznys, teď například bude brán v úvahu i potenciální dopad zamýšlených činností na ledního medvěda. A prověřit tento vliv bude stát čas a peníze.

Aljaška před soudem

Aljaška ale podala proti rozhodnutí federální vlády ve Washingtonu odvolání.

Guvernérka státu Sarah Palinová, která proslula jako spolubojovnice neúspěšného republikánského kandidáta na amerického prezidenta Johna McCaina, v prestižním listu The New York Times napsala, že "neexistuje dostatek důkazů, že lední medvědi jsou v dohledné době ohroženi vyhynutím".

Souvislosti: Aljaška zažaluje Bílý dům. Kvůli ledním medvědům

Ochrana medvědů podle ní škodí nejen průzkumu nalezišť ropy a zemního plynu, ale nesvědčí ani rybolovu a turistickému ruchu v oblasti. Zákaz lovu medvědů prý navíc negativně ovlivní i populaci Inuitů.

"Domníváme se, že rozhodnutí zapsat ledního medvěda na seznam nebylo založeno na nejlepších přístupných komerčních a vědeckých datech," řekla guvernérka podle agentury Reuters.

Zástupce aljašského státního návladního Steven Daugherty pak dodal: "Domníváme se, že zapsání ledního medvěda bylo neopodstatněné a že je bezprecedentní zapsat v současné době zdravou populaci jen na základě nejistých klimatických modelů."

Arktida - rozsah ledové pokrývky

Ledová pokrývka v Arktidě ubývá. Medvědi mají menší prostor k životu.větší obrázekZdroj: Reuters

Více zde: Přestaňte chránit lední medvědy, křičí Aljaška

Ropa jako hrozba

Aljaška je domovem přibližně pěti tisíc ledních medvědů. Zároveň se tu nacházejí bohatá naleziště ropy, která jsou zdrojem asi osmi procent veškeré ropy, spotřebovávané ve Spojených státech.

"Za třicet let těžby ropy na Aljašce nemáme po ruce důkazy, že by tato činnost ovlivňovala život ledních medvědů," tvrdí ředitel Úřadu pro rybolov a ochranu přírody Dale Hall.

To by se ale mohlo v dohledné době změnit. Ropné společnosti totiž hledají nevytěžené zdroje právě v polárních mořích Arktidy. I pouhý průzkum ropných ložisek přitom podle ochránců přírody narušuje citlivé životní prostředí arktických druhů.

Zvířata stresují lodě, vrtné plošiny i letecký provoz.

Čekání na klid

Podle Andrew Wetzlera z Rady pro ochranu přírodních zdrojů je jedním z nejúčinnějších a nejdůležitějších způsobů ochrany, které americký Zákon o ohrožených druzích nabízí, ustanovení chráněných oblastí. Ministerstvo vnitra je musí vyhlásit do dvou let.

Osudové osmičky

 • Asi nejznámějším ledním medvědem světa je sirotek Knut z berlínské ZOO. Medvídě, odchované člověkem, se ovšem nepostaralo "jen" o popularitu zahrady, ale i o nemalé zisky.
 • Agentura AFP uvedla, že jen na licencích za bonbony či trička s motivy Knuta utržila ZOO nejméně osm milionů eur.

Souvislosti: Aljaští medvědi si na své CHKO počkají ještě dva roky

Kde přesně by měla rezervace vzniknout, se zatím neví.

Podle Bruce Woodse, mluvčího ředitelství Správy pro rybaření a divoká zvířata při americkém ministerstvu životního prostředí, za to může i fakt, že se mořský led v Čukotském moři při severozápadním pobřeží Aljašky neustále mění. A momentálně zaledněné oblasti mohou být v budoucnu zcela bez ledu.

Soud v Oaklandu ale určil: nejzazším termínem, dokdy musí "medvědí CHKO" začít fungovat, je 30. červenec 2010.

Čtěte také: U Kanady se odlomila obrovská kra. A další praskají

Přidala se i Kanada

Ke Spojeným státům se teď pomalu začíná přidávat i dosud spíše rezervovaná Kanada. Kanadský ministr životního prostředí Jim Prentice dokonce na 16. prosince do Ottawy svolal setkání vlád a ekologických organizací, které se na ochraně ledních medvědů podílejí.

Na leden pak Prentice ohlásil další "medvědí" setkání, tentokrát na národní úrovni. Vzejít z něj má strategie ochrany přibližně 15 tisíc ledních medvědů žijících na území Kanady.

Více o Kanadě: Kanada hrozí EU studenou válkou. Kvůli tuleňům

"Bereme naši zodpovědnost za ohrožená zvířata velmi vážně," vysvětlil. "Chceme pracovat společně a produktivně ve spolupráci s dalšími klíčovými hráči, abychom mohli ... zajistit budoucnost ledních medvědů."


 
 
 

Diskuse: Oteplování dostalo lední medvědy na červený seznam

Číst vše

Celkem 12 příspěvků,
poslední 29. 12. 2008 17:15

Příspěvky do diskuze se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Co jste četli v roce 2008?

Obrazový nekrolog

Úmrtí
 

Ročenka 2008

   
   
   

  1999 – 2024 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám

  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.