Středa 24. 12. 2008
Sobota 25.1.2025 22.5°C
Břeclav - Tisícům lidí mezi léty 2001 a 2006 nepřišly dopisy od příbuzných z ciziny. Kradl je pracovník břeclavské pošty.
Česká pošta teď slibuje, že díky novým opatřením je podobný skandál do budoucna téměř vyloučen.
Nastolila tak přísná bezpečnostní pravidla, jaká nejsou v žádném z okolních států.
"Případ pro nás je velkou výstrahou. Zavedli jsme nadstandardní technologická opatření, která nejsou zvykem ani v okolních zemích," řekl Aktuálně.cz mluvčí České pošty Ivo Mravinac.
Pošta teď především mnohem přísněji monitoruje zásilky, u kterých to ještě donedávna nebylo zvykem - tedy obyčejná psaní, která dříve nepožívala takových výsad jako zásilky doporučené či cenné.
Zloděj z břeclavské pošty to měl lehké. Sebral nějaký z pytlů obyčejných dopisů a nepřišlo se na to, dokud náhodou haldy vaků nenašli stavebníci při rekonstrukci železničního uzlu v příhraničním městě.
Poštovní skandál
Teď už by se mu to nepovedlo. "Dnes se i obyčejné zásilky přepravují v klecích," vysvětlil Mravinac.
Klece, obvykle užívané jen pro doporučené zásilky, podléhají přísnému monitoringu. Aby bylo jasné, kdo přesně s nimi cestou mezi odesílatelem a adresátem přišel do styku.
"Navíc jsme na pracovištích posílili monitorovací systémy i vnitřní ostrahu," dodal Mravinac.
Čeští pošťáci jsou tak pod mimořádným dohledem. "V žádném případě to neznamená nedůvěru k našim zaměstnancům," ubezpečil mluvčí.
"Nicméně mezi desetitisíci zaměstnanci se nikdy nedá vyloučit jeden nenechavec, který se nechá zlákat některou z miliard zásilek," připustil Mravinac.
Přísná opatření musela pošta přijmout kvůli největšímu poštovnímu skandálu všech dob. Čtrnáctého března našli dělníci pracující na přestavbě nádraží v Břeclavi v šachtě pod zemí 71 pytlů s dopisy z ciziny.
Celkem v nich bylo na čtyřicet tisíc zásilek, které ze zahraničí putovaly na jižní Moravu mezi léty 2001 a 2006. Ztrácely se na třídicím středisku, které právě v roce 2006 zaniklo.
Před policisty tak stál těžký úkol. Vypátrat zloděje mezi stovkami lidí, kteří se v té době na břeclavské poště pohybovali. Nakonec vytipovali jen hrstku možných pachatelů a hned při první osobní návštěvě "kápli" na toho pravého.
Pod tíhou důkazů se v září přiznal. Kriminalisté u něj našli i album s uloupenými poštovními známkami a mince, které z dopisů vybral. Byl to totiž vášnivý sběratel.
Z třídírny do schránek už dopisy nedorazilyvětší obrázekAutor: bon
"Byl zaměstnancem pošty. Pracoval pět let v třídírně dopisů, později dokonce jako vedoucí čety," uvedl břeclavský kriminalista Josef Brabec. Byl to tedy právě zloděj, kdo měl jako vedoucí dohlížet na to, aby jeho podřízení nedělali s dopisy žádné nekalosti.
Policisté muže obvinili z krádeže a porušování listovního tajemství, zcela u konce bude vyšetřování zřejmě až v lednu.
Pošta očistila a rozeslala alespoň ty dopisy, na kterých byly čitelné adresy. Jako omluvu k nim lidem přiložila arch poštovních známek. Zbytek zásilek musel být zničen.
Vyčíslit škodu je dnes téměř nemožné. Peníze z obálek vybrané přišly maximálně na 11 tisíc korun, ale hodnota důležitých sdělení, blahopřání k narozeninám, oznámení o narození dětí, kondolencí či milostných psaní se vyčísluje těžko.
Přes všechna bezpečnostní opatření, která pošta přijala, vzkazuje svým klientům prostřednictvím mluvčího zcela pragmaticky: "Příležitost dělá zloděje. Neposílejte v obyčejných dopisech cennosti. Na to jsou jiné produkty. Za finanční částky posílané v obyčejných psaních pošta neručí."
Diskuse: Břeclav vyděsila pošťáky. Zavřeli proto dopisy do klecí
1999 – 2025 © centrum holdings O nás | Volná místa | Reklama | Všeobecné podmínky | Nápověda | Služby firmám
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu centrum holdings zapovězeno.